کانون دمکراسی آزربايجان

Azərbaycan Demokrasi Ocağı / Azarbaijanian Democracy Institute

آذربایجان سخن میگوید:


مردم  شریف  ایران

هموطنان عزیز

از پگاه انقلاب کبیر مشروطیت تا به امروز نیروهای عدالت طلب و  آزادیخواه  کشورمان کوشیده اند تا آزادی وعدالت را بر جامعه حاکم کنند و یکایک شهروندان ایران را در دستیابی به جمیع حقوق اجتماعی و فردی خود یاری نمایند.

ملت ما در طول تاریخ شاهد استبداد شاهان خودکامه بسیاری بوده است که برای بقای قدرت خود به هرجنایتی دست یازیده اند اما  تجربه مکرر نوع بشر این است که ظلم ماندنی نیست.

انقلاب ضد سلطنتی سال 57 گویای این تجربه برای برپایی جمهوریت و مردمسالاری بود.

اکنون  اگرچه قریب به ربع قرن ازآن تاریخ  پر شکوه وحماسی می گذرد ، اما پرسش اساسی ما این است:

آیا ملت ایران به آرزوهای ملی  خود رسیده اند؟!

بیقین شناسایی و تحلیل اشتباهات و ضعفهای گذشته به چراغ راهنمایی ، برای جنبش نوین  مردم سالاری ملت ایران تبدیل خواهد گشت.

به نظر می رسد مهمترین دلیل عدم توفیق ما  در برقراری نظامی دمکراتیک ، نداشتن تعریفی صریح ازمفهوم دموکراسی و طلب آن به مثابه امری انتزاعی وهمچنین عدم توجه به ضرورتهای عینی مردمسالاری درشکل گیری  رویکردهای کلان فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و قومی و مذهبی کشورمان بوده است .

در چنین شرایطی ارایه  تصویری واضح از ضروریات مردمسالاری و اوصاف جمهوریت ، می تواند به شناخت بیشتر نیروهای آزادیخواه و دمکرات از همدیگر و اتحاد و همکاری این نیروها در راستای حصول  به نظام مطلوب اکثریت در کشور کمک نماید.

ما امضا کنندگان ذیل بعنوان جمعی از پژوهشگران  ، اندیشمندان ، نویسندگان ، دانشگاهیان ،  شعرا ، روزنامه نگاران و  فعالان سیاسی آذربایجان با  حمایت از تلاشهای سایر هموطنان برای ایجاد جبهه فراگیر دمکراسی خواهی ، دیدگاههای خود را در مورد محورهای عمده واهداف اصلی حرکت آزادیخواهانه ملت ایران به شرح زیر اعلام میداریم:

1- نخستین و برترین ضامن  تحقق خواسته های ملی ،  گذار به سیستمی مردمسالار بر اساس اصول شناخته شده جمهوریهای دموکراتیک و تضمین حقوق و آزادیهای فردی و اجتماعی مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر و ضمایم آن می باشد.

2-  با توجه به تنوع قومی و وسعت جغرافیایی و نیز سابقه تاریخی کشورمان حرکت به سوی برقراری نظام فدراتیو در ایران ا مری اجتناب ناپذیر است. طی یکصد سال اخیر، وجود اصول مشهوری چون انجمنهای ایالتی و ولایتی و نیز  شوراهای اسلامی در قوانین اساسی دوران مشروطه و جمهوری اسلامی گویای ضرورت ایجاد نظام فدرال در ایران است که طی  دو سال اخیر نیز تحت عنوان طرح  ده ایالتی شدن ایران بنحو فزاینده ای بر اهمیت آن افزوده شده است.

3- تعریف و قانونمند کردن حقوق فرهنگی و اقتصادی و سیاسی شهروندان و برابری آنها در همه زمینه ها ضامن سلامت و پایداری جمهوری است . لذا انتساب به هیچ  مرام ، فکر ، نژاد و مذهبی موجب برتری و مشروعیت نیست واز نظر ما تنها منبع مشروعیت رای اکثریت ملت است که از طریق برگزاری انتخابات آزاد و  دموکراتیک به منصه ظهور می رسد.

4-  با نظر به اینکه ایران کشوری کثیرالملله ا ست و در سراسرجغرافیای پهناور آن در طول تاریخ  زبانهای شناخته شده پرتکلم و مستقلی چون ترکی ،  فارسی ، عربی ،  کردی ،  ترکمنی وبلوچی رایج بوده است لذا پذیرش سریع و اجرای شفاف اصل بدیهی تحصیل به زبان مادری  در همه سطوح تحصیلی امری ضروری می باشد.

5- با توجه به اینکه همه زبانها و لهجه ها ونیز مواریث فرهنگی جزء ثروتهای عظیم  معنوی ایران محسوب می گردند  لذا ایجاد شرایط مناسب برای بقا و بالندگی همه زبانها و لهجه های رایج در ایران ونیز حفاظت و ترمیم یادگارهای  فرهنگی بدون اعمال هر گونه تبعیض از خواسته های ماست .

 

6- برای تکریم مقام انسانی  زن  در جامعه –  بعنوان نیمی از شهروندان –  پذیرش کنوانسیون رفع تبعیض از زنان وملحقات آن ضروری است.

7- برای تداوم و صیانت از  دموکراسی ،  توسعه پایدار علمی و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی  در سراسر کشور اجتناب ناپذیر می باشد. ما خواستار حق بهره مندی برابر همگان  از امنیت ،آموزش و پرورش ، رسانه های عمومی ، بهداشت  ، اشتغال ، مسکن و سایر امکانات رفاهی  هستیم.

8- محیط زیست و تنوع زیستی و گنجینه ژنتیکی ایران از مهمترین ثروتهای ملی است . ما خواستار ترمیم خسارات وسیع دهه های اخیر به محیط زیست وصیانت از این ثروت گرانبهای ملی هستیم.

9- از نظر ما محور قرار گرفتن تامین  منافع ملی  و تنظیم مناسبات هارمونیک در عرصه  بین المللی  به منظور  تقویت  دوستی  میان ملتها و نیزگسترش  صلح  جهانی ضامن  امنیت  و پیشرفت ملی است.

ما معتقد به پیگیری مطالبات از راههای مسالمت آمیز هستیم ، از نظر ما شیوه های مختلف مقاومت مدنی همچون  تحصن ، تجمع ، راهپیمایی  ، اعتصاب و تقاضا برای  برگزاری رفراندوم  حق ذاتی ملت برای رسیدن به مطالبات خویش  می باشد

معتقد هستیم که حذف یا بی توجهی به هریک از موارد فوق باعث سلب اعتماد گروههای وسیعی از مردم و احیانا جبهه گیری آنان در مقابل همدیگر و نهایتا به هدر رفتن نیروها و به تاخیر افتادن روند رشد جامعه ایران خواهد شد.

امیدورایم کلیه نیروهایی که صادقانه میکوشند تا در رشد وتعالی جامعه سهمی داشته باشند با تحلیل و بررسی واقعبینانه ویژگیها و معضلات جامعه ایران  و روند تحولات منطقه  و نهایتا ارایه طریق جهت  تحقق مسالمت آمیز اهداف فوق در مسیر حرکت مردم ایران راهگشایی کنند.

باشد که در جنبشها و حرکات اجتماعی خویش بتوانیم  با داشتن چشم اندازی روشن از دموکراسی و درک صحیح از معضلات  جامعه به پی ریزی شالوده کشوری پیشرفته و سرافراز و با شهروندانی آزاد و برابر موفق  گردیم.

7 تیر 1382 برابر با  28  ژوئن 2003

» آذربایجان دانیشیر » ین تورکجه ، فارسجا و اینگیلیسجه سی

6 مارس 2010 - Posted by | فارسی, سند لر- اسناد | , , ,

2 دیدگاه »

  1. […] آذربایجان دانیشیر ” ین تورکجه ، فارسجا و اینگیلیسجه […]

    بازتاب توسط ” آذربایجان دانیشیر ” مانیفستینین آلتینجی ایل دونومو قوتلو اولسون « کانون دمکراسی آزربايجان | 17 مارس 2011 | پاسخ

  2. […] « پیشین | بعدی » […]

    بازتاب توسط آذربايجان دانيشير: « کانون دمکراسی آزربايجان | 17 مارس 2011 | پاسخ


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s