کانون دمکراسی آزربايجان

Azərbaycan Demokrasi Ocağı / Azarbaijanian Democracy Institute

» ترک یا آذری «

تجمع دانشجویان ترک در دانشگاه تهران

بحثی تاریخی و مستند و منطقی در باب ( ترکی یا آذری) و اتمام حجت با سفسطه گران

یک بحث کلی راجع به واژه مجعول » آذری » که مرحوم کسروی با هدف ترکی زدایی جعل و رایج کرد خدمت دوستان تقدیم می کنیم تا همه ابعاد آن مشخص گردد:

– مساله بسیار ساده و چنین است که زبان ما ترکی است و ما ترک هستیم و پدران و مادران و اجداد ما همه خود را ترک مخوانند و ملل و اقوام همسایه نیز ما را ترک خوانده اند نه چیز دیگر. .و اسناد و نوشته های بیشماری در شرح این امر بدیهی موجود می باشد.

– موضوع بحث و اعتراض ما هم مشخص است که میخواهیم زبان ترکی به عنوان زبان بیش از سی میلیون ایرانی رسمی شود و فرهنگ و هویت ترکی هم ایرانی تلقی گردد نه بیگانه و غیر خودی ، چون بدون رسمی شدن زبان ترکی در ایران ، دمکراسی ناممکن بوده و سرابی بیش نیست و آفت دمکراسی هم پان ایرانیسم و ترک ستیزی است

–  آذری واژه ای جعلی است که برای تحریف واقعیت فرهنگی و زبانی ترکها در ایران و جمهوری آذربایجان از سوی حکومتهای شوروی و ایران ابداع و ترویج شده است و شما از هر انسان بدون غرض و مرضی سوال کنید خودش را نه آذری بلکه ترک و زبانش را تورکی میخواند.

-وانگهی وقتی برخی هموطنان از ما بهتر میخواهند ما را مورد لطف و عنایت و عطوفت قرار دهند ما را ترک خر می نامند نه آذری خر ( نمونه آخرش را نیز در کرمان و تهران دیدیم که بیشتر از ده ها هزار تماشاچی در روز روشن و با وقاحتی بی سابقه شعار میدادند : ترک خر – ترک خر – ترک خر. صدای نعره های نفرت افکن این جماعت چنان بود که از تلویزبون هم شنیده می شد، یعنی یا تماشاگران با همت مضاعف فحاشی میکردند یا عوامل تلویزیونی هم از این اتحاد و همدلی موجود در تحقیر ترکها بوجد آمده و صدای تماشاچیان عزیز فارس را فیلتر نمی کردند.با اینحال در اصل اتفاق خاصی نیافتاده است این فحشها همه روزه در مدرسه و کوچه و دانشگاه و بازار گفته میشود و چیز جدیدی نیست و کودکان ترک با این تحقیر و سرخوردگیها بزرگ میشوند.)

– شما از این واهمه دارید که با بیان واقعیات و صحه گذاشتن بر زبان و هویت ترکی ، ترکها از ایران جدا شوند درحالیکه اینطور نیست چیزی که باعث جدایی میشود سرکوب فرهنگی و زبانی و آسیمیلاسیون و فارسی سازی اجباری و تغییر اسامی جغرافیایی رودها و شهرها و کوهها و …. از ترکی به فارسی است که مورد پذیرش مردم نیست

راه حل هم بسیار ساده است ، رسمیت زبان ترکی و برابری حقوقی همه ایرانیها اعم از فارس و تورک و کورد و….

-با کسانی که عنادورزانه ترکی را آذری میگویند هیچ حرفی نیست که همچنان با جعل واقعیات خوش باشند ولی برای سایر عزیزان حتی با نظرات مخالف احترام بسیار قائل هستیم و این چند سطر را به همه آنها تقدیم میکنیم:

– لطفا واقعیات را بپذیرید برای مبارزه با تجزیه و حفظ وحدت ایران ، دشمنی با واقعیات و تحریف زبان و تاریخ و فرهنگ مردم ترک ایران آب در هاون کوفتن است- مساله اصلی ترکها در ایران نه تاریخ و نژاد که برخورداری از حقوق فرهنگی و سیاسی است و هیچ تنافر و تضادی بین داشتن هویت ترکی با ایرانیت و ایرانی بودن نیست .

-ادعاهای آقایان پان ایرانیست به فرض صحت هم ربطی به مساله مذکور ندارد و فقط برای رد گم کردن و تغییر صورت مساله و بردن بازی در زمین و مسیری است که نه پایانی دارد و نه راه حلی برای مساله اصلی » طلب حقوق فرهنگی ، زبانی و سیاسی برای ترکان و رسمیت هویت ترکی در ایران » ارائه میدهد سهل است که موجب نقار و بدفهمی و ترویج ادبیات سخیف نژادپرستی نیز میگردد.

– برای قضاوت سایر دوستان منصف و شریف به دو مغالطه و آدرس غلط اصلی سروران پان آریانیست را ذکر و پاسخ آن را نیز تقدیم میکنم :یکی از ادعاهای این ذوات عالی آذری خواندن ترکی و مجادله و سفسطه در باب قدمت حضور زبان ترکی در ایران و آذربایجان و دیگری آران خواندن جمهوری آذربایجان است.

جواب:

– طبری در وقايع سال ۱۰۴ هجري مينويسد: «و في هذه السنه غزا الجراح بن عبدالله الحکمي و هو امير علي ارمينيه و آذربايجان ارض الترک ففتح علي يديه بلنجرم و هزم الترک: و در اين سال جراح بن عبدالله الحکمي جنگ کرد. او امير ارمنستان و آذربايجان سرزمين ترکان بود. وي بلنجرم را با دستان خويش فتح کرد و ترکان را شکست داد.» (طبري ج ۵ ص ۳۶۸) مولف البدايه و النهايه نيز در ج ۹ ص ۲۵۶ به اين امر اشاره کرده است.بنا بر سخن طبری اولا نام این زبان و مردمان ترکی و ترک است و آذری لغتی نامربوط دراین مورد است در ثانی حداقل در سال 104 هجری ترکها ساکن این مناطق بوده اند.

همچنين طبري در باب وقايع سال نود هجري مي نويسد: «و فيها غزا مسلمه بن عبدالملک الترک حتي بلغ الباب من ناحيه آذربيجان ففتح حصونا و مدائن هنالک: در اين سال (۹۰ هجري)مسلمه بن عبدالملک با ترکان جنگيد و تا منطقه باب الابواب (دربند) آذربايجان رسيد و در آنجا شهرها و قلعه ها را فتح کرد.». (طبري ۵ ص ۲۲۶)

از این سند نیز به وضوح مستفاد میشود که حداقل تا شهر دربند آذربایجان خوانده میشده است و جعل کلمه آران  که منطقه ای در داخل آذربایجان است و بکارگیری عنادورزانه این واژه بجای » جمهوری آذربایجان »  تنها ناشی از فوبیای ذوات عالی پان آریانیست است.

به آقایان و خانمهای عزیزی که با وجود این دلایل و اسناد روشن و مبرهن باز بر دگمهای خود اصرار دارند درودهای گرم و سلام صمیمی تقدیم میکنیم که :و اذا خاطبواهم الجاهلون قالوا سلاما

این متن خلاصه می تواند فرقانی برای جدا کردن مسیر عناد و حق جویی مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین دکتر فرهاد کابوسی در ردیه ای علمی پنبه جعلیات ایدئولوژیک مرحوم کسروی و شرکا را رشته کرده است که در وبلاگ و یادداشتهای ما قابل ملاحظه است حال این گوی و میدان

مدعیان تز وجود زبانی به اسم آذری دلایل عقلی خود را ارائه کنند تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد .

با احترامات

کانون دموکراسی آزربایجان

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه لینکهای زیر را مطالعه کنید:

ملاحظاتی در زبان قدیم آذربایجان – دکتر فرهاد قابوسی / ردیه ای دیگر بر نظریه ” زبان آذری “

ایران و مسائل ایران – دکتر ضیاء صدر / بخش آخر

” آذري ” کلمه سي نين ايبهامي حاقيندا قيسا نوت- عاريف كسكين

77 دیدگاه »

 1. اگه بهتون فشح میدن حفتونه چون خیلی نامرد قریب کش نژادپرست هستید اینو خودتونم میدونید که اول شما این قضیه رو راه انداختید تا قبل از این که بیام تبریز فکر میکردم ترکها(مغول)ادم های با فرهنگی هستند ولی حالا فهمیدم چه گوه هایی هستید غریب کشا ی خر ریدم تو این زبون خریتون برید ارار کنید

  دیدگاه توسط کاوه | 5 اکتبر 2010 | پاسخ

  • پاسخ ما به فحاشان و جاهلان » سلام » است و دعا به درگاه حق که زودتر سلامت عقلی و روانی خود را بازیابند. هرچند بر طبق شرطی که خود گذاشته بودید گویی نامیدنتان به اسم » خر مش غلام » مورد پسندتان است لیکن علیرغم بی ادبی و زشت خویی ناشی از تربیت در سیستم آموزشی اغواگر و دروغ پرداز و ترک ستیز ایران همچنان جناب کاوه خطابتان می کنیم با سلامهای گرم و فراوان. که فرموده اند :
   چون جاهلان شما را خطاب قرار دادند بر ایشان سلام کنید.

   دیدگاه توسط azdemokrasi | 5 اکتبر 2010 | پاسخ

  • این فارسا دیگه کین مثل اینکه زبون آدم حالیش نیست این که از اول تا آخر فش داد .
   خودشم ترکها رو گوه میدونه نمیدونه گوه چیزیه که داره از دهنش بیرون میاد .
   آقا کاوه برو دهنتو بو کن . من که حالم به هم خورد

   دیدگاه توسط سودا | 31 ژانویه 2011 | پاسخ

   • دوست محترم ما باید در مقابل فحش هم از دایره منطق و ادب بیرون نشویم و جوابمان مستند به علم و آگاهی و حقوق بشر باشد

    دیدگاه توسط azdemokrasi | 1 فوریه 2011 | پاسخ

  • با سلام خدمت همه ایرانی های گل
   البته چه خوشتون بیاد چه نیاد با شما تورک ها نیستم شما ایرانی نیستید اگه ما جک تورکی میگیم/ شما عوضی ها(بلا نسبت همه تورک ها و آذری های گل) عاشق خرکردن دخترای فارس هستید برای ازدیاد جمعیت تون شما عوضی ها خیلی وقت شورش کردین ولی از یزدان پاک از ته دل می خوام که اون افرادی که این کار هارو انجام میدن هردو نابود بشن.
   راستی شما یه لطفی کنید روانی های خودتونو در مان کنید ما هم مال خودمونو
   یزدان پاک نگهدار شما(شمایی که از اخبار بدتون میاد و همه خبرها براتون خبر بدهههههههه)

   دیدگاه توسط مرتضی | 14 آوریل 2011 | پاسخ

   • حرفهای نژادپرستانه شما را پاسخ سکوت است

    دیدگاه توسط azdemokrasi | 15 آوریل 2011 | پاسخ

 2. جاهل خودتی البته برای فشح های که دادم از هموطنان اذری و ایرانی خودم معذرت میخوام مخصوصا مردم مهمان نواز زنجان و قزوین و…. واذری هایی که اول خودشان را ایرانی میدانند و بعد اذری منظور من به بعضی از اذری های تبریز و ارومیه بود که خیلی بعد با ما برخرد کردند.اگر این نظام با شما بد برخورد میکونه خاست ما فارسها نیست ما هم با خیلی از رفتار های نظام مخالفیم ما به خون اعراب تشنه ایم بخواطر اینکه می خواستند فرهنگ جاهلیت خود را به زور به ما تحمیل کنندما دوست نداریم فرهنگ خود را اینگونه به اقوام تحمیل کنیم از نظر مااذری ها ایرانی هستند.من به شخصه اذری های زنجان رادوست دارم تازه بعد از این نفر اول این حکومت یک خراسانی اذری تبار است (رهبر)و خیلی از بزرگان این نظام هم اذری هستند البته در مورد این مطمعنم پس نمیتونید توپ تو زمین ما فارس ها بیندازید. اگه میبینی ایران از ترکیه جا مونده بخاطر جنگ وتحریمها این افراط گرایی های نظام در صورتی که ما ایرانیان(کرد اذری فارس لر لک ) در 30 سال پیش خیلی از نظر نظامی وعلمی اقتصادی از ترکیه بالا تر بودیم چهارمین ارتش دنیا رو داشتیم 4مین اقتصاد اسیا رو داشتیم دوباره به روزای خوبمون بر میگردیم البته میدونم شما این اماری که من دادم انکار می کنید ولی میتونید تو اینتر نت در باره ارتش واقتصاد زمان شاه از سایت های بی طرف تحقیق کنید.بازم معذرت می خوام.

  دیدگاه توسط کاوه | 9 اکتبر 2010 | پاسخ

  • کسانی که خود را به خواب زده اند را نمی توان بیدار کرد و مخاطب ما هم این چشم فرو بستگان بر تاریخ و سند و واقعیت و حقیقت نیست بلکه می خواهیم با به میان آوردن » محک عقل » وجود غش در گفتار این » خود به خواب زدگان » را نمایان ساخته و تردستی و معلق بازی و از ریسمان به آسمان رسیدن این دشمنان آگاهی و خرد و ایران ستیزان در ظاهر ایران دوست را نزد انسانهای عاقل و عقل مدار و بدون عصبیت ایلی و ایدئولوژیک باز کنیم تا سیه روی شود هر که در او غش باشد . و البته انگیزه ما نه گشودن مشت جاعلان تاریخ و علم که بسظ زمینه آگاهی هموطنان عزیز و بزرگوار است. اگر اطنابی در پاسخ دیده شود فقط از آن جهت است که جعلیات ایدئولوژیک عنوان شده به طور کامل شکافته شده و نور آفتاب حقیقت به اندازه کافی بر آنها تابانده شود. انتظار از مدعیان نیز پاسخ گویی مستدل و علمی و تاریخی است که اگر مدعایی از ما با سند رد گردد با کمال میل به اشتباه خود اذعان نموده و سعی در اصلاحش خواهیم نمود که علم و از جمله علم تاریخ برای ما معنا و کارکردی مذهب گونه ندارد که فروگذاشتن آن را کفر و ارتداد تلقی کنیم ، بلکه علم وسیله ای برای کشف حقیقت در محک عقل و سند و تاریخ است. باز از این مدعیان تقاضای عاجزانه داریم با فحاشی و ناسزاگویی و دشنام پراکنی ، خاک جهل بر صورت آفتاب علم نپاشند و مسیر علم و بحث علمی را پاس دارند.

   دیدگاه توسط azdemokrasi | 14 نوامبر 2010 | پاسخ

  • اول برو ببین ریشت فارسه یا عرب بعد بیا حرف بزنیم.

   دیدگاه توسط رسول | 31 ژانویه 2011 | پاسخ

 3. ضمن اینکه نژاد پرستی شدیدا محکومه ، چه ترک چه فارس ، ولی این ملت توهین و تحقیر جزئی از فرهنگشون شده ، هرچقدر هم بنویسی و بگیو فریاد بکشی اثر مثبت نداره که هیچ ، منفی هم داره. از ملتی که جزء پست ترین و بیارزش ترین مردم دنیاست و ادعای نژاد برتو و پاک و 7000 ساله دارن هیچ انتظاری نباید داشت. وای بر ملتی که ملاکش برای سنجش انسانیت زبان و لحجه باشه

  دیدگاه توسط Hamed | 1 دسامبر 2010 | پاسخ

 4. جنابعالی که حق گو هستید چرا به فحاشی های تماشاچیان تبریزی خورده نمی گیرید که مدام شعارهای ضدملی (خلیج ع ر ب ) یا شعارهای ضد قومی مانند(فارس … )سر می دهند (حتی این کار را بعد از اون که در بازی تراکتور و سپاهان که تراکتوری ها با تشویق اصفهانی ها رو برو شدن باز هم ادامه دادن؟؟؟

  دیدگاه توسط محمد | 27 دسامبر 2010 | پاسخ

  • فحاشی و توهین و … از سوی هرکسی باشد محکوم و ناپسند است و ما در این زمینه هشدار داده ایم و توجه همگان را به دستهای پنهان ارگانهای امنیتی و جریانهای ترک ستیز برای ایجاد تصویری خشن و زشت از جنبش ملی – دمکراتیک آزربایجان و سیل عظیم هواداران تراختور جلب نموده ایم.

   در همین زمینه معتقدیم نیروهای سیاسی جنبش ملی – دمکراتیک آزربایجان بسیار مسئولانه عمل کرده اند ، امیدواریم روشنفکران فارس نیز سکوت خود در مقابل سیل عظیم فحاشیهای روزانه در قالب جوکفارسی های نژادپرستانه را شکسته و به اعتراض علیه ستم ملی و فرهنگی علیه ترکان و دفاع از حقوق زبانی آنها برخیزند.

   http://www.facebook.com/note.php?note_id=393894842442

   دیدگاه توسط azdemokrasi | 28 دسامبر 2010 | پاسخ

  • شما چشاتونو به توهین های خودتون بستید فقط توهین ها ی تراختوریا رو میبینید البته از نظر من هردوش محکومه.

   دیدگاه توسط حسین | 9 مِی 2011 | پاسخ

 5. نژاد پرستی فارس ها فقط در مورد ما ترک ها نیست،بلکه در مورد همه ملت های این سرزمین هست،مثلا همیشه به عرب ها توهین میکنن که همین عرب ها بودن که 8 سال با تمام جونشون از این سرزمین به اصطلاح ایران دفاع کردند.حتی نزدیک 10 کشور عربی جمع میشن و مسابقات فوتبال برگزار میکنن اما این ها اسمش رو میزارن مسابقات جام خلیج فارس!!!
  ایران،افغانستان و تاجیکستان تنها جاهایی هستند که فارسی در آنها صحبت میشه که همگی کشورهای معلوم الحالی تو دنیا هستند،اما ترکی که 29 شاخه مختلف تو دنیا داره(که یکیش هم ترکی آزربایجانی هست)و در کشورهایی صحبت میشه که تو دنیا برای خودشون وجهه ای دارن.ترکی جز زبانهای زنده،برتر و پر تکلم دنیاست و شهرهای ترک نشین شهرتی جهانی دارند،اما بزرگترین شهر فارس ها بی هویت ترین پایتخت آسیا و یکی از بی هویت ترین شهر ها و پایتخت های دنیاست،حال آنکه شهرهایی مثل استانبول،باکو،تبریز،آستانه،…قدمتی تاریخی دارند.
  همه انسان ها یکسان هستند اما اگر قرار به برتری باشد ما برتریم نه فارس ها

  دیدگاه توسط alireza | 16 ژانویه 2011 | پاسخ

  • یاشاسین سنی بونا جواب یوخ
   تورک همیشه اول دی

   دیدگاه توسط رسول | 31 ژانویه 2011 | پاسخ

 6. باید همه انسان ها از حقوق یکسان و برابری برخوردار باشند و آزاد زندگی کنند.در سرزمین هایی مثل آنچه که ایران خوانده می شود باید یک زبان واحد انتخاب شود و سایر زبان ها و فرهنگ ها نیز از حقوق خود برخوردار باشند و البته به صورت برابر.در آنصورت تمامی مردم در آرامش زندگی خواهند کرد.
  اما در کشوری که یک ترک از اولیه ترین حقوق(مسلم)انسانی محروم است انتظار دوستی با اقوامی مانند فارس ها که دایم در حال تضییع حقوقشان مسباشند نمی توان داشت،ترک هایی که اجازه ندارند اسم فرزندانشان را انتخاب کنند،اجازه ندارند اسم مغازه شان را از میان اسم های ترکی انتخاب کنند،اجازه ندارند برای عروسی فرزندانشان با زبان ترکی مهمانانشان را دعوت کنند،اجازه ندارند در شبکه های به اصطلاح استانی و محلی شان برنامه های کودک،جوان و ورزشی شان را با زبان خودشان اجرا کنند،اجازه ندارند به تراکتور بگویند تراختور،اجازه ندارند تبریز را صاحب برترین صنایع ،هنرهای دستی و قالی معرفی کنند،اجازه ندارند نام قهرمان ملی شان را به زبان بیاورند،نمیتوانند بنویسند tra X tor،…آیا اگر فارس ها بجای ما بودند و با آنها چنین برخورد می کردیم حاضر بودند ما را برادر خود بدانند؟!!!

  دیدگاه توسط alireza | 16 ژانویه 2011 | پاسخ

 7. به حق که این پان فارسها باز هم فرهنگ اعلای گفتگو و فکر متعالیشون رو برای همه به نمایش گذاشتند! ما از بد شانسی دو نا دشمن آدم هم نداریم!!

  دیدگاه توسط Aynur | 29 ژانویه 2011 | پاسخ

 8. با عرض سلام
  دوستان که عرض میکنند افغانستان و تاجیکستان هم فارسی صحبت میکنند ، باید خدمتشون عرض کنم که همین افغانستان هم دل خوشی از این پان فارسها ندارند !
  افکار مسموم ناسیونالیستی این افراد به خارج از این مرز هم نفوذ کرده است .
  روزی میرسه که فارسستان (3 – 4 تا استان مرکزی ایران) میمونه با ممالک دور و برش که همه شون هم به خون این فارسستان تشنه هستند !
  البته ما آرزومون این نیست !
  ولی این روز زیاد دور نیست !

  دیدگاه توسط بابک | 17 فوریه 2011 | پاسخ

 9. متاسفم برای آن دسته از هموطنانی که به خودشون اجازه می دهند بهنام ایران دوستی هموطنان ترکشان را مورد اهانت قرار دهند شما برادران مایه ننگ ایران هستید.همین زبانی که شما به غلط آنرا فارسی می خوانیدبه وسیله حکومتهای ترک ایرانی که بر ایران حکم رانده اند حفظ و حراست شده و گسترش یافته است.این سلسله صفوی بود که گام موثری در احیای ایران و زبان فارسی برداشت و به جرات می توان گفت اگر صفویان نبودند امروز نشانی از ایران نمانده بود.ایران متعلق به تمام کسانی است که قرنها از مرزهای آن پاسداری کرده اند نه توی جاهلی که جملات نژادپرستانه ای را که آن هم از آن خودت نیست و ترجمه نژادپرستهای آلمانی است را بلغور می کنی نژاد پرست از هر نژادی که باشد جاهل است چرا که اعتبارش به بیضه های پدرانش است.

  دیدگاه توسط علی | 20 فوریه 2011 | پاسخ

 10. Nice site ….)

  دیدگاه توسط NamKalImpapse | 22 فوریه 2011 | پاسخ

 11. عامل بدبختی ماملت ترک وسایرملل غیرفارس درایران بیشک این نژادبرترآریایی میباشدوای برماکه به چه روزی افتادیم عده ایی دلقک و … میاین و تاریخ ما را انکار میکنن تو که زبانت برگرفته از زبان عربی(سی وسومین لهجه یاگویش زبان عربی)است چراخودت را برتر نشان میدی برای شما متاسفم که با این ایده و نظر میخواهین به آزادی برسین و ایران را آزاد کنید و برای خودم متاسفم که شناسنامه ام ایرانی است ایکاش خیلی وقت از ایران جدا میشدیم تا دست این قوم نمیافتادیم

  دیدگاه توسط turksevan | 25 مارس 2011 | پاسخ

  • شما حتما در مورد زبانها و ریشه و نسبت آنها به هم یک مطاله بفرماید

   دیدگاه توسط Arash | 3 مِی 2011 | پاسخ

 12. هزاران خاک بر سر شمایی که خود را ایرانی میدانید و فارس فارس و ترک ترک میکنید. از لحاظ نژادی هیچ دو نفر ایرانی آنقدر تمایز نژادی ندارد که بتوان یکی را فارس و دیگری را ترک خواند. از نظر زبانی نیز هیچکدام از ایرانیان بیش از دو قرن یکجا نزیسته است که شما اجدادتان را ترک زبان و من نیاکانم را لر یا کرد یا ترک زبان بدانم. دهانتان را باز میکنید و عقده هایتان را بیرون میریزید. همه ی ما انسانیم. و همه ایرانی

  دیدگاه توسط یه ایرانی | 9 آوریل 2011 | پاسخ

 13. آیا شما از ریشه زبان ترکی آگاه هستید؟
  زبان ترکی از خانواده زبانهای آلتای است که با زبان مغولها هم ریشه است. این زبان در ایران از زمان مغولها رواج پیدا کرد.
  سلسله های پادشاهی صفویه و قاجارها که خودشان ترک زبان بودند زبان فارسی را زبان رسمی ایران قرار دادند. چون زبان فارسی زبانی بود که بعد از اشغال اعراب در ایران برای احیای هویت ملی ایرانی شکل گرفت و فردوسی با شاهنامه خود از جمله کسانی بود که ایرانی بودن را به عرب بودن یا مسلمانی از کل ملل مسلمان بودن ترجیح میداد. البته این یک جنبشی بود که در ایران در زمان اشغال اعراب به وجود آمده بود و به این افراد شعیبیون میگفتند. تعصبات ملی و مذهبی هردو ریشه در جهل ما نسبت به مذهب و ملت خود دارد. برای مثال فردوسی بدون تعصب از خود اثری به جا گذشت که امروزه حتی عرب زبانها آن را میستایند. چه کسی با آثار ادبی به زبان ترکی مخالفت و یا انتقادی دارد ویا از موسیقی و رقص ترکی بدش میاد. بیایم از خود منشی نشان دهیم که دنیا نه تنها به ما بلکه به ملیت و زبان ما به خاطر ارجمند بودنش احترام بگذرد نه به خاطر ترس از اعتراضات ما.

  دیدگاه توسط Arash | 30 آوریل 2011 | پاسخ

  • بله ریشه زبان ترکی را می دانیم ولی این ریشه زبانی هیچ ارتباطی با فرمایشات شما ندارد ریشه فارسی و یونانی هم یکی است لذا صحیح است گفته شود که زبان دری بعد از حمله اسکندر در افغانستان و سپس ایران رایج شد ؟

   بعد اگر مطلب بالا را به دقت می خواندید و متوجه میشدید که بر اساس تاریخ طبری ترکها از صدر اسلام در این منطقه بوده اند دیگر حفظیات نظام آموزشی ترک ستیز را تکرار نمی کردید
   بی تعصب بودن اثر فردوسی هم نشان عدم شناخت شما از شاهنامه است

   دیدگاه توسط azdemokrasi | 3 مِی 2011 | پاسخ

   • ترکها از اقوامی بودند که متعهد مغولها شدند در تاخت و تاز و کشور گشائی اگر نمیدانید حتما تاریخ را مطاله کنید همچنین تاتارها.
    از قدیم همیشه نام ترک و مغول همردیف هم بوده است

    دیدگاه توسط Arash | 3 مِی 2011 | پاسخ

   • درضمن زبان فارسی از خانواده زبانهای هندو اروپائی است و بیشتر به زبان اوردو نزدیک است تا یونانی

    دیدگاه توسط Arash | 3 مِی 2011 | پاسخ

 14. شما راه رهایی از ظلم فاشیست را برقراری عدالت در ایران میدونید ولی من نه. به نظرمن رژیم فاشیست ایران به ظلم کردن و زیر پا گذاشتن حقوق ملتهای غیرفارس عادت کرده ووسای این رژیمر موقع شنیدن مدرسه به زبان مادری رسمی شدن زبان ترکی وخواستن آمار رسمی تعدادملت های غیرفارس می خندد چون چنین چیزهایی را غیرممکن میدانند.به نظر من استقلال آزربایجان تمامی این خواسته ها را به طور کامل برآورد می کند درحالیکه در صورت استقلال نیافتن باید به فارسها التماس کنیم.

  دیدگاه توسط آراز | 1 مِی 2011 | پاسخ

 15. با عرض سلام به تمامي هموطنانم ، اعم از ترك لر كرد بلوچ و…. با كمال احترام بايد به عرض برسانم با برابري حقوق تمامي اقوام ايراني در ايران موافقم
  و ضمن پوزش از هموطنان ترك زبان ايراني متذكر ميشوم بيشترين جوكها ساخته خود تركها ميباشدو هميشه جوك تضاد با فرهنگ اصل اون قشر يا قوم دارد يعني اگر عليه تركها جوك ميگويند هميشه گفته و معتقد هستم تركها تمامي دنيا را گرفتند و ديگران به جوكها دلخوشند
  زنده باد ايران و تمامي اقوام ايراني

  دیدگاه توسط raha | 1 مِی 2011 | پاسخ

  • پاسخ ادعای ساخته شدن جوک توسط ترکها – که بی دلیل و نوعی فرار به جلو بوده و فرافکنی آشکار است – را از زبان انجمن علمی انسان شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به عنوان یک مرجع معتبر نقل میکنیم که با روش علمی و در یک پژوهش دانشگاهی نشان داده است که :
   اولا 70 درصد جوکهای رایج فارسی درباره ترکها و تحقیر و تمسخر آنهاست و ثانیا این جوکها توسط هم وطنان عزیز فارس ساخته می شوند و نه ترکها.

   رجوع کنید به :

   انجمن علمی انسان شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

   http://ensanshenasan.blogfa.com/post-38.aspx

   دیدگاه توسط azdemokrasi | 3 مِی 2011 | پاسخ

 16. واقعا تاسف دارد هر موقع که نظریات یک و دو و امثال این جور نظریات را می خوانم اعصابم خورد می شود به خودم قول داده بودم که دیگر در این سایتها چه ترک دوست چه فارس دوست حاضر نشوم چون باعث تنفر از قسمتی از هموطنانم می شود
  نمی توانم به امثال آقای 1و2 جواب ندهم
  ایران بدون فرهنگ ترکیی و فارسی معنا ندارد چندین صد سال در ایران ترکان و فارسی زبانان با صلح و دوستی زندگی می کردند ولی به یه دفعه چرا این طوری شد ؟
  چرا هموطنان فارس ما با دیدن این متن که بدون هیچ فحشی و ناسزایی است فحش می دهند ؟ بیماردلی تا چه حد؟غرض ورزی تا چه حد
  دوست عزیزی که فرمودند در تبریز فحش و کلمه خلیج عرب می دهند ؟ در جواب باید بگویم افراد بی فرهنگ در هر ملیت و نژادی هست همین گیلانی هایادمان نرفته که ، چه شعارهای نژاد پرستانه ای زمانی که دایی در استادیوم این شهر بازی می کرد داد؟ مگر شما یادتان رفته استادیوم آزادی را ؟ مگر شما یادتون رفته استادیوم کرمان را ؟ ما خودم چندین بار آزادی رفتم چه قدر به عربها فحش می دید؟ چه قدر ترکان را فحش می دید؟ «بی شرف» غلیظ ترین فحش تماشاگران ترک بوده والسلام

  دیدگاه توسط مهدی | 1 مِی 2011 | پاسخ

  • با شما موافقیم
   1-فحاشی نشانگر فقدان استدلال است
   2-کسی که ادعای دموکرات و پلورالیست بودن دارد وخود را از منادیان حقوق بشر2500 ساله میداند باید بیشتر از دیگران به آنها عامل باشد.(حقوق بشر که تنی و ناتنی ندارد)
   3-تمام ادعا هاودغدغه های مدعیان تمامیت ارضی مشکل ژئوپلیتیک است ومابقی شعر و شعار.
   4-ما ترکان نیازی به جدائی از جائی نداریم وقتی دنیا دنیای دهکده ای است فکر میکنم غالب ما ها به این مهم آگاهیم وهمچنین توانائی استیفای حقوق خود را هم داریم نیازی به افراط و تفریط نیست.
   5-تمامیت خواهی در هر پوستینی یک هویت دارد از هر طرف ادعا شود ضدآزادی بشر وضدانسانی است ما نه کسی را حذف میکنیم نه اجازه میدهیم کسی مارا حذف کندو هر موقع ملتی خواست سرنوشت خود را رقم بزند از آن حمایت میکنیم به هر شکلی
   6-ما ترک هستیم ایرانی هم هستیم در آزربایجان جنوبی هم زندگی می کنیم و همه اینها را در عرض هم می بینیم و تنافری بین آنها نیست.
   7 – ترک ستیزان باید مشکل خود را با ایرانی بودن ترک و ترکی حل کنند و به خود بقبولانید که ایران مفهومی انضمامی است یعنی ایران را نباید به فارس و فارسی و کوروش و …. فروکاست بلکه هرکسی در این جغرافیا زندگی می کند ایرانی است.
   8- برای ایرانی بودن نیازی به تاییدیه گرفتن از شورای نگهبانی به نام حزب فاشیستی پان ایرانیست نیست شناسنامه ایرانی داشتن برای ایرانی بودن کافی است و گواهی شما لازم نیست

   دیدگاه توسط azdemokrasi | 3 مِی 2011 | پاسخ

 17. ترکها همانطور که قبلا هم گفه بودم از اقوامی بودند که در آسیای مرکزی زندگی میکردند و با چنگیز مغول متعهد شدند درامر کشور گشائی. این اقوام (مغولها و ترکها و چندین عشایر ساکن این مناطق) اکثر کشور های آسیائی و حتی شرق اروپا را هم به اشغال خود در آوردند و از آن زمان گویش های مختلف ترکی در این کشور ها رایج شد. برای مثال مردم کشور ترکیه از نظر نژادی اصلآ ترک نیستند، چون ترکهای واقعی دارای چشمهای بادامی همچون مغول ها هستند ولی در طی این اشغالگری آنها هویت ملی خود را کاملا باختند و امروزه خود را ترک مینامد. همچون مردم کشور مصر، سوریه، و یا لبنان. که خود را عرب مینامند. ایرانیها قومی بودند که بعد از ۲۰۵ سال حاکمیت اعراب در صدد احیای هویت خود بر آمدند و زبان خود را دوباره زنده کردند و به ایرانی بودن خود اصرار ورزیدند همانطور که قبلا هم گفته بودم فردوسی از جمله کسانی بود که در این امر سهم به سزایی دارد. من دوستان زیادی دارم که از خطه آذربایجان هستند و من برای آنها احترام زیادی قائل هستم چون دارای شخصیت محترمی هستند. آنها برای من یک ایرانی هستند که به زبان ترکی هم تسلت دارند و این امر از ایرانی بودن آنها کم نمیکند و بیشتر از همه آنها در دید من یک انسان هستند مانند همه انسانها.
  اگر هموطنان ترک زبان این را بدانند که آنها فقط ترک زبان هستند نه ترک چون همانطور که گفتم اگر ترک بودند بیشتر شبیه مردم شرق آسیا میبودند نه ایرانیها شاید کمتر دچار تعصب میشدند.
  درضمن کسانی که مدعی هستند که مردم آذربایجان باید به زبان ترکی تدریس شوند مانند این است که یک فارس بگوید که چون خودش فقط فارسی بلد هست بچه اش نباید هیچ زبان دیگری از جمله انگلیسی را بیاموزد. زبان کلیدی است به آثار مکتوب به آن زبان. در مملکت ما اکثر کتابها به زبان فارسی چاپ میشود به خصوص کتب علمی و فنی. عدم آموزش به زبان فارسی به معنای محروم کردن نسل بعد از این آثار است که خود یک ظلم است در حق نسل بعد. من به شخصه معتقدم که حتی زبان انگلیسی را باید به طور گسترده در دوران کودکی به همه بیاموزند تا آثار مکتوب به زبان انگلیسی مورد استفاده عموم باشد و کلا چون این زبان در عرصه بینلملی زبان برقرای ارتباط است همه باید به روانی بتوانند به این زبان صحبت کنند.
  این گونه تبلیغات فقط در جهت تجزیه آذربایجان است و بس. اگر افغانستان در جدائی از ایران سودی برد حتما آذربایجان مستقل هم میبرد. کافیست یک نگاه کوچک به تاریخ افغانستان به اندازیم تا ببینیم که آینده آذربایجان جدا از ایران چه میشود. برای مثال بگویم که اگر خوزستان از ایران جدا بود الان بخشی از عراق میبود.
  مردم آذربایجان خود باید اجازه چنین تبلیغاتی را ندهند.

  دیدگاه توسط Arash | 3 مِی 2011 | پاسخ

  • آیا فارس های مشهد که قیافه شان شبیه مغول هاست پس مغول هستند؟

   درسته که ملاک قیافه نیست و این حرف شما را می شود برای اثبات کم اطلاعیتان به کار برد ولی اگر این را هم بگویید بازهم قیافه ی ترکا به ایرانی ها شبیه نیست.
   راستی بهترنیست عوض دعوا با ترک های ایران عرضه داشته باشین برین نذارین خارجی ها بگن خلیج عربی؟ یا شایدم واقعا خلیج عربی هستش !!1

   دیدگاه توسط مرتضی | 13 مِی 2011 | پاسخ

   • در مورد خلیج فارس این را بگویم که کسانی که بدنبال تغییر نام آن به خلیج عربی هستند باید خود را به روانپزشک نشان بدهند نه ما فارسها

    چون اگر ایرانیها به دنبال تغییر نام دریای عمان به دریای ایران و یا استرالیایها به دنبال تغییر نام اقیانوس هند به اقیانوس استرالیا و یا آمریکایها به دنبال تغییر نام خلیج مکزیک به خلیج آمریکا میبودند شما چه کسی را مبتلا به عقده حقارت میدانستید
    اگر تعدادی عرب تازه بدوران رسیده که به یک مال ومنالی رسیده اند حالا از نام فارس در عذابند، ما برای آنها هیچ کاری نمیتوانیم بکنیم به جز آرزوی سلامت روان

    دیدگاه توسط آرش | 11 مارس 2012 | پاسخ

   • شما به من بگوید که سیاه پوستان آمریکائی از نظر نژادی به مردم آفریقا نزدیک تر هستند یا به مردم شمال اروپا ?

    دیدگاه توسط آرش | 11 مارس 2012 | پاسخ

   • دوست عزیز برای رفع ابهام اجازه بدهید مجددا بگویم که به نظر اینجانب آذربایجانیها و کلا ایرانیان ترک زبان
    از نظر نژادی ترک نیستند بلکه ایرانیانی هستند که در طی تاریخ طولانی اشغال بیگانه به زبان ترکی صحبت میکنند
    وگرنه از نظر نژادی ایرانی هستند نه ترک یا مغول

    دیدگاه توسط آرش | 11 مارس 2012 | پاسخ

  • سلام بر تو ای فارس

   دیدگاه توسط sadeg | 20 نوامبر 2012 | پاسخ

   • درود من هم بر شما

    دیدگاه توسط آرش | 16 دسامبر 2012 | پاسخ

 18. Turkic people originated in the vicinity of Altai in Central Asia.[79] The first nomadic empire founded in present day Mongolia was Xiongnu. Some academic scholars argue that ruling class of Xiongnu Empire was proto-Turkic.[80][81] Xiongnu is sometimes considered related to Huns who were Turkic-speaking peoples according to Richard Frucht.[82] The Kök Türk (or simply Turks) formed the first khanate which uses the word Turk in state name. Kök Türk khan Bilge Khan, his brother Kül Tegin and his prime minister Tonyukuk, immortalized their accomplishments with inscriptions in the Old Turkic script,[83] the oldest known Turkish writings.[84]
  The migration of Turks to the country now called Turkey occurred during the main Turkic migration. In the migration period, Turkic language, confined in the sixth century AD to a small region exploded over a vast region including most parts of Central Asia, Turkestan, north of Black Sea, Anatolia, Iran between the sixth and thirteenth centuries.[85] Oghuz Turks who were called Turkomen after becoming Muslim were the main source for Turkic migration to Anatolia. The process was accelerated after the Battle of Manzikert victory of Seljuks against the Byzantines; Anatolia would be called Turchia in the West as early as the 12th century.[86] The Mongols invaded Transoxiana, Iran, Azerbaijan and Anatolia; this caused Turkomens to move further to Western Anatolia.[87] In the case of the migrations, the Turkic peoples assimilated some of the Indo-European peoples encountered; Tocharian as well as the numerous Iranian speakers across the Asiatic steppe were switched to the Turkic language, and ultimately Greek, the majority language of Anatolia, declined in favour of Turkish
  به نقل از:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_people#cite_note-87

  دیدگاه توسط Arash | 3 مِی 2011 | پاسخ

  • این مقاله دروغ محضه. داره میگه تورک ها مغول هستند در صورتی که ما مغول نیستیم ما از نژاد متفاوتی هستیم و زبان ما بخاطر تسلط مغول های وحشی تغییر کرد.

   دیدگاه توسط وحید | 5 ژوئیه 2011 | پاسخ

   • توسیه من به شما مطالعه تازیخ از چند منبع متفاوت است.

    دیدگاه توسط آرش | 7 دسامبر 2011 | پاسخ

   • این مقاله هم همین را گفته است.

    دیدگاه توسط آرش | 7 دسامبر 2011 | پاسخ

 19. آقا در مقابل آدم های بی منطق باید بی منطق رفتار کرد مثل خودشون اونا به ما بگن آذری ما هم اونقدر می گیم خلیج عربی که دست وردارن از این غرض ورزیاشون و بدونید اونا اگه به ما بگن آذری دنیا مارو ترک میشناسه ولی اگه 30 میلیون نفر از خود ایران بگن خلیج عربی دیگه وای به حال بیرون امیدوارم کاری نکنند که به انجا بکشه

  دیدگاه توسط مرتضی | 13 مِی 2011 | پاسخ

 20. من فکرمیکنم بیشتر دوستان در زمینه هایی که خارج از تخصص آنهاست اظهار نظر میکنند. و این واقعا مایه تاسف است. با این بد و بیراه ها هیچ کس نتیجه ای نگرفته و نخواهد گرفت.ریشه یابی زبان آذری کار زبان شناسان است (حتی بنظر بنده مرحوم کسروی تاریخ شناس بوده نه زبان شناس).در هر حال زبان ترکی جاری در مناطق گسترده ای از ایران در حال حاظر فرهنگی پویا و زنده میباشد که حفظ و شناساندن هرچه کاملتر آن مانند حراست از غنیمتی گرانبهاست. من نمیدانم چرا احترام به فرهنگ زنده ول کرده و در گوشه هایی ناشناخته و مبهم همدیگر را متهم میکنیم!!!!

  دیدگاه توسط داغچی | 13 اکتبر 2011 | پاسخ

 21. دوست عزیز همیشه قبل از قضاوت عجولانه مطلب را کامل بخوانید. این مقاله که منبع آن هم ذکر شده به هیچ وجه نگفته است شما مغول هستید. بلكه گفته که ترکها ازعشایر آسیای مرکزی بودند که با مغولها متحد شدند و به مناطقی همچون ایران یورش آوردند. با گذشت زمان خیلی از مردم این مناطق زبانشان به ترکی تغییر یافت.
  زبان ترکی و زبان مغولی هردو از خانواده زبانهای آلتای هستند. طبق اسناد بدست آمده مردم آذربایجان پیش از حمله اعراب به زبان پهلوی صحبت میکردند.
  اگرشما هم مانند مللی که هویت اصلی خود را درازای اشغالگریها باختند، همچون سوریه ای ها، لبنانیها، مصریها، و کلا مردم شمال آفریقا که هویت خود را در مقابل حمله اعراب باختند. و یا مردم ترکیه که اکنون خود را ترک مینامند ( ترکهای حقیقی ازنظر نژادی به نژاد زرد نزدیکتر هستند تا به ما. به این معنی که دارای چشمان بادامی هستند)خواهان داشتن هویت بیگانه هستید، خود میدانید.
  ایرانیها بعد از ۲۰۵ سال اشغال اعراب و حدود ۲۷۰ سال یا بیشتریورش و اشغال (چنگیز و تیمور جمعا) در حفظ هویت و زبان خود اصرار ورزیدند.
  این را بدانید کسانی که شما را ترک مینامند زمینه فرهنگی برای تجزیه شدن ایران را فراهم میکنند.
  آذربایجان جدا از ایران سرنوشتی همچون افغانستان خواهد داشت.

  دیدگاه توسط آرش | 7 دسامبر 2011 | پاسخ

 22. چقدر پولهای الهام علی اف اثر کرده. چقدر جالبه که بعد از قرنها زندگی کنار هم یه عده جیره خوار و یه عده ساده لوح دنباله رو اینن که برن زیر بیرق یه مزدور روس. برادرا و خواهرای من مشکلاتو حل میکنن نه اینکه …… هفت جد من ترک بوده و هستیم و اگه کمبودی هست از چشم همه نمی بینم. اگه جکی ساخته میشه سعی میکنم اونو فارغ از اینکه قومیتی یا زبونی یا دینی مسخره بشه برای بقیه تعریف کنم. یه مقدار هوشیار باشید. دعوا رو تو خونه نگه میدارن و با هم صحبت میکنن. شکایت پیش کی میبرید؟ مگه بزرگترین مشکل شهرهای ترک نشین ما با کردها نیست؟ شما اگه تشریف بیاری تهران میبینی که همه از هر قومیت و زبونی که هستن با هم دارن راحت زندگی میکنن. مگه بزرگترین شاعر ترک یا آذری یا هر چیز دیگه که شما میگید (استاد شهریار) از فضا اومد؟ اونم تو همین مملکت بود. برادرا و خواهرای من ایراد از جای دیگست. مشکل اصلی رو بیاید با هم حل کنیم. یا حق

  دیدگاه توسط ترک زاده | 15 ژانویه 2012 | پاسخ

 23. آذرآبادگان جان جانان من است قیمت خون ارس رگ ایران من است.شرم بر تجزیه طلب. درود برآذریهای آریایی نژاد

  دیدگاه توسط علی | 19 فوریه 2012 | پاسخ

 24. من بنظرم تاریخ 104 هجری اینجا اشتباه ترجمه شده..من ترجمه انگلیسی معتبر این قسمت رو که در مخافل آکادمیک دنیای اسلام بکار میره براتون میگذارم.

  In this year, al-Jarrah. b. ‹Abdallah al-Hakami, the governor of
  Armenia and ‹Adharbayjan, carried out an expedition in the land
  of the Turks and
  He commanded the conquest of Balanjar626
  defeated the Turks, slaying them, together with most of their
  women and children, by drowning them in water

  میگه الجراح که حاکم ارمنستان و آذربایجان بوده در سزمین ترکها پیش روی کرد و دستور فتح «بلنجار» رو داد و ترکها رو شکست داد و آنها را قتل عام کرد و به همراه زنان و بچه هایشان آنها را در آب غرق کرد….در واقع اینجا » بلنجر» که ناحیه ای در قفقاز است قلمرو ترکان است.

  دیدگاه توسط دلبر | 28 مارس 2012 | پاسخ

 25. ما انسانیم چه ما ترکها چه شما فارسها. پس امید دارم دوستان اهل پایتخت با شعورتر و عاقلانه تر رفتار کنند. حداقل به اندازه ی ادعا و داراییشان

  دیدگاه توسط ایلقار | 6 جون 2012 | پاسخ

 26. ما در ایران هیچ نژاد غیر ایرانی به غیر از ترک نداریم
  این نوشتار مردم ازری را در بر نمی گیرد
  به این سایت برو تا ببینی که 30 میلیون ترک زبان هم نداریم
  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86_%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C_%D8%A2%D8%B0%D8%B1%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86%DB%8C
  اما تا دلت بخواد پان ترک خر و دروغگو داریم
  یادتان نرود ترکی نژاد نیست و تور نزادان از نظر علمی مونگول یعنی از نژاد زردند هر چند عدهای مونگول هم در ایران ترک هستند.
  بی تمدن ترین و بی چاره ترین مردمان جهان ترک زبانان هستند. در ایران ادعا دارید که به شما ظلم شده که هیچ وقت نشده
  چرا در کشورهای دیگه ترک زبان و ترک نژاد حتی یک مداد تراش هم اختراع نکردید
  چرا از بیچارگی به هر جا چنگ می زنید تا تاریخ برای خودتان جور کنید
  از ترک پلید تر و کثیف تر در عالم خلقت خدا نیافریده و ما ایرانیان نسل ترکان رو از کشور ازادمان بر می داریم
  ای مردم خود فروخته و بی نژاد پان ترک خود مردم ازری شما را نابود می کنند
  کردها برای سر تک تک شما نقشه دارند
  تالشان منتظر تابود کردن شمایند
  یونانیان در اولین کلک همه شما رو می کنند
  کشور کوچک اما قدرتمند ارمنستان چنان بلایی به سر کشور جعلی ازربایجان اورده که نفس نمی تونه بکشه
  تمام جهان دارند جنایات شما را محکوم می کنند
  بی چارهها
  با دست خودتان اخرین تیشه را به ریشه خودتان زدید
  همگی اماده مرگ باشید ای ترکان وطن فروش و خایین
  زبان ترکی می خواهی سخن بگیر
  برید در طویله و راحت با هم حرف بزنید
  برای مظلوم نمایی هی گه فارسها رو می خورید حتی یک تعریف برای فارس ندارید
  می خواهی با احساسات کردها بازی کنید و بگید فارسها به اونا ظلم کردند
  این فارسها کیند
  من مازندرانی ایا در گروه فارسها هستم
  نه من ایرانیم و نابود کننده قوم ترک
  می خواهم در تاریخ نسل کشی یک نشل کشی ترکان رو هم اضافه کنم
  حالا که گه کردها رو می خورید بگید که چه بلایی بر سر کردها در ترکیه و ازربایجان جعلی اوردید
  دراه روز انتقام فرا می رسه و نسل کثیف شما از جهان و ایران پاک می گردد
  حالا نظر مردمان دیگر کشورها را در مورد ترکهای خر بدانید
  نقل‌قول‌ها [ویرایش]
  ویلیام گلدستون (۱۸۷۶):[۳]
  « آن‌ها [ترک‌ها] در مجموع، از آن روز سیاهی که وارد اروپا شدند، یکی از بزرگ‌ترین نمونه‌های ضدبشریت در میان انسان‌ها بودند. هرکجا رفتند، یک خط سیر از خون پشت سر خود به‌جا گذاشتند و هرچه مسلط‍‌تر شدند، تمدن از انظار ناپدید شد. آن‌ها در همه‌جا با زور حکومت کردند و مخالف حکومت قانونی بودند. »
  کاردینال نیومن (۱۸۰۱–۱۸۹۰):
  « قدرت بربرها که قرن‌هاست در قلب بسیاری از دنیاهای باستانی نشسته‌است و مشهورترین کشورهای باستانی و مذهبی و زیباترین مناطق زمین را در چنگال حیوانی‌اش گرفتار کرده‌است… بی‌شرمانه نیمی از تاریخ جهان را تصاحب کرده‌است. »
  ژوهان فابر، اسقف شهر وین (۱۵۴۱-۱۵۳۶) در مورد ترک‌های آن زمان این‌گونه می‌نویسد:
  « در میان اشرار زیر آسمان‌ها موجودی ظالم‌تر و بی‌شرم‌تر از ترکان وجود ندارد که به اشخاص در هیچ سن و جنسیتی رحم نمی‌کنند و در کمال بی‌رحمی، پیر و جوان را از دم تیغ گذرانده و رحم زنان باردار را پاره کرده و جنین آن‌ها را بیرون می‌کشند.[۴]
  »
  نقل قول‌ها از برخی زبان‌ها [ویرایش]
  ارمنی
  « ?հո թուրք չես ترک هستی؟ »
  « կարծես թուրքի տուն լինի همانند خانهٔ ترک می‌ماند. »
  روسی[۵]
  « Незваный гость хуже Татарина مهمان ناخوانده همانند ترک تاتار بد است. »
  آلمانی
  « Liegt ein Turke tot in Keller در این گور که می‌بینی، ترک خوابیده‌است. »
  ایتالیایی
  « bestemmia come un Turco همانند ترک بد بود. »
  « puzza come un Turco مانند ترک سیگار می‌کشد. »
  « Mamma li Turchi ترک کافر. »
  فرانسوی[۶]
  « C’est un vrai Turc یعنی واقعاً ترک است (در مورد فردی که بی‌رحم و خشن باشد). »
  من فکر کردم شما با هم نشینی ایرانیان ادم شده اید اما خودتان خودتان را در بد مخمصه ای گیر انداختید
  بیچارها اطرافتان را دشمنانتان فرا گرفته اند و هیچ کشور دیگری همه به شما کمک نمی کنه
  اماده مرگ باشید ای خران در پوست انسان
  شیر گرگ کش

  دیدگاه توسط شیر گرگ کش | 13 جون 2012 | پاسخ

  • من به عنوان یک فارسی زبان ایرانی با نظرات شما کاملا مخالفم. چون این درست است که مغولها، تاتارها و ترکها در مقطعی از تاریخ به واسطه کشور گشای هایشان شهرت خواصی از خود در تاریخ به جا گذاشتند. ولی ترک زبانان ایرانی، آذری و حتی مردم ترکیه از نظر نژادی با آن ترکها متفاوت هستند زیرا آنها از نژاد زرد بودند، ولی اینها نیستند هرچند که حتی مغولهای امروز با آن مغولها فرق میکنند.
   آذری های ما فقط ترک زبان هستند نه ترک. همچون فنیقیها، شامیها، مصریها و دیگر مردم شمال آفریقا که امروزه خود را عرب مینامند. ولی از نژاد عرب نیستند.
   بنابراین توهین به مردم شریف آذربایجان فقط از افرادی که خواهان اختلاف و دشمنی بین ملتهای ایرانی هستند بر می آید. مردم آذربایجان باید بدانند که در کنار دیگر ملتهای ایرانی چون کرد، بلوچ، گیلک و دیگر اقوام و عشایر ایرانی همیشه در چشم ما ایرانیها عزیز همچون اعضای یک خانواده هستند و خواهند بود.
   تا کور شوند دشمنان این مرز و بوم که ایرانیها را در کنار هم نمیتوانند ببینند.

   دیدگاه توسط آرش | 14 ژوئیه 2012 | پاسخ

 27. ایرانی محترم ، فرهنگ و تمدن 2500 ساله تان در همین نوشته آشکار است . جایز نیست که بیشتر از این خودو هویت تان را ضایع کنید .

  دیدگاه توسط قارتال | 3 ژوئیه 2012 | پاسخ

 28. من خودم تورک نیستم اما متاسفم برای بعضی از همزبانهای خودم(فارسها) که اینجوری به تورکها توهین میکنند.. تورک ها برای دفاع از ایران بیش از همه اقوام خون دادند! عثمانیها با آنها همزبان بودند اما همیشه تورکهای ایران در خط مقدم دفاع در برابر عثمانیها بودند.! به همه اینها رشادت های دوران مشروطه را نیز اضافه کنید که در زمانی که شهرهای فارس زبان خواب بودند تورکهای تبریز تسلیم نیروهای قاجار نشدند
  در ضمن در جواب اون دوستانی که به نژاد تورکها توهین میکنند بگم که آخرین مطالعات ژنتیکی نشان میدهد که تورکهای ایران از نظر ژنی و dna با بقیه ایرانیها فرقی ندارند(بر خلاف اهالی باکو که در طول زمان ژنشان از ایرانیان دور شده) پس اینقدر تورک و فارس نکنید که همه ما از یه ریشه هستیم

  دیدگاه توسط حمیدرضا | 12 آگوست 2012 | پاسخ

 29. این شماره ی 26 رسما به یک روانشناس نیاز داره!!حالا من کلا با نژاد پرستی مخالفم مادر من ریشه ی ترک های گنجه رو داره که الان جزوه جمهوری آذربایجانه ولی من یک ایرانیه وطن پرستم !!!شاید از سختیای زندگی باشه که عوام ایران درباره ی ترک ها جک میگن که یکم بخندن البته ابن اصلا درست نیست که ما به همدیگه توهین کنیم،در مورد شاهمنامه و توران وایرانم بگم توران منظورش مغولاست این قدری که من میدونم و معلمام گفتن، اون ترکایی هم که حمله کردن تا وین رفتن ماله عثمانی بودن !!مثلا نادر شاهم رفت دهن هند و سرویس کرد، یا خود آغا محمد خان که ترک بود رفت تو گرجستان حمام خون به پا کرد یا عثمانی اومد تبریز و گرفت یا خود آقای خامنه ای به ترک ها می خوره…. !! ما به جای اینکه بیایم همدیگرو محکوم کنیم ، باید بدور از تعصب باشیم اونایی که تحصیل کرده اند توانایی فکر کردن دارن باید کمک کنن به رواج فرهنگ دوستی ، این که هر چیزی و نندازیم گردن فارسا والله همون قدر که ترک ها بدبختن بقیه ی اقوام ایرانن بدبختن ، بندر عباسی بدبخته کرمانی بدبخته آبادانی زیرش نفته بدبخته و….اینکه ما بیایم فوتبال و مساله کنیم بگیم نه این فارسا حق ما رو خوردن می تونن به بازی پرسپولیس و داماش فصل قبل که به داور فحش دادن رجوع کنن ما کلا از لحاظ فرهنگی مورد داریم اگه تهرانی جماعت ترکا رو یا به حساب خودشون و من آذری ها رو دوست نداشتن که تو این زلزله نمیرفتن خون بدن به جای اینکه دشمن هم باشیم باید کمک کنیم تا این سرزمین آباد بشه !! من ترکی بلد نیستم، یعنی فارسم یعنی با ترکا دشمنم؟؟!!!

  دیدگاه توسط سینا پ | 15 آگوست 2012 | پاسخ

 30. شما که بویی از تحقیق و پژوهش نبرده اید با تاریخ آشنا نیستید چگونه به خود اجازه می دهید نظر کسروی و خاورشناسان غربی را رد کنید و این گونه سخنان ناروا بگویید؟پارس نام یک قوم نیست.نام ایران است.شما هم آذری هستید نه ترک. می خواهید بپذیرید می خاوهید نپذیرید!به هر شکل این جا ایران بوده و هستو و خواهد بود و نیازی به شما پان ترکان که کشور را 500 سال است به گند کشیده اید نیست!

  دیدگاه توسط نرگس از کابل | 4 سپتامبر 2012 | پاسخ

 31. این هم بیانیه بخش دیگری از دوستان در اعتراض که هموطن مان و مثل خود شما و بنده آذری زبان هستند. مراقب فرصت طلبانی که تلاش میکنند از آب گل آلود ماهی بگیرند باشیم …

  http://www.iranazar.net/index.php/2009-05-18-01-32-17/15759-2012-08-29-23-46-08

  دیدگاه توسط بابک راد | 8 سپتامبر 2012 | پاسخ

 32. جناب راد با تشکر از شما ، همانگونه که خود میدانید مردم آزربایجان خودشان را ترک یا ترک آزربایجانی مینامند و واژه آذری از طرف پان ایرانیستها برای انکار هویت و فرهنگی ترکی ما استفاده می شود. این سایتی هم که لینک دادید در انکار فرهنگ و زبان ترکی ما میکوشد

  دیدگاه توسط azdemokrasi | 8 سپتامبر 2012 | پاسخ

 33. نمیدونم دوست عزیز، اطلاعات تاریخی من بیش تر از این قد نمیده. این سایتی هم که لینکش رو گذاشتم گردانندگانش آذری هستند نه « پان ایرانیست » !! در هر حال جدا از وابستگی قومی شان حرف دل من و خیلی های دیگه رو زدند. بنده هم نه هویت و نه فرهنگ ترکی ندارم. آذری ام و به ایرانی بوذنم افتخار میکنم، در کنار تمام اقوام دیگری که در طول هزاره ها ایران را ایران کرده اند. از جمله همان صفویان آذری زبانی که در مقابل ترکان عثمانی ایستادند و از تمامیت ایران دفاع کردند. این دوره هم میگذرد، با تمام ظالمان سردمدارش در حکومت مرکزی جمهوری اسلامی که اتفاقاً آذری یا آذری زبان بوده اند.

  دیدگاه توسط بابک راد | 8 سپتامبر 2012 | پاسخ

  • جناب راد اینکه مردم آزربایجان و اقوام همسایه شان خود را ترک مینامند و میشناسند بسیار بدیهی و آشکار و عیان تر از آن است که به مطالعه و … نیاز داشته باشد. و البته منظورشان هم این نیست که شهروند جمهوری ترکیه باشند و هیچ تنافر و ضدیتی بین ترک بودن و ایرانی بودن نیست . و البته شما هم و دیگران آزادند که هویت زبانی و ائتنیک خویش را هر چه میخواهند بنامند لیکن این آزادی و اختیار فرد یا افرادی دلیلی برای انکار نام تاریخی و واقعی ما نیست و افرادی که بر اساس ایدئولوژی نژادی و خون و ژن پرستی شان از نام واقعی و تاریخی مردم آزربایجان فرار میکنند و خاک در چشم حقیقت میپاشند حساب شان جداست و ما وظیفه ای برای بیدار و هوشیار کردن افرادی که خود را به خواب زده اند نداریم .

   دیدگاه توسط azdemokrasi | 8 سپتامبر 2012 | پاسخ

 34. دوست گرامی، اگر واقعاً این حق را برای دیگران قائل باشید که هویت زبانی و اتنیک خود را هر چه میخواهند بنامند دیگر نیازی به «اتمام حجت » یا عقیده مقابل را سفسطه خواندن نیست. من هم اگر نظری دادم با اعتقاد به آنچه در صفخه تان اعلام کردید بوده است : ترویج فرهنگ گفتگو و صلح جهانی و در جهت بالا بردن وجه دمکراتیک در گفتمان حرکت ملی. بدون اینکه اعتقادم را عین حقیقت بدانم. مردم سوئد و نروژ که همسایه هم هستند هر دو از نژاد وایکینگها بوده و زبانهایی که صحبت میکنند ریشه مشترک دارد (درست مثل زبان آذری و ترکی استانبولی) ولی دو ملت مستقل اند و حاضر نیستند خود را دیگری بنامند. این در مورد مردم آذربایجان بیشتر صدق میکند که از نژاد ترک هم نیستند و تنها زبان شان ترکیزه شده است (لینک زیر را ببینید، بخصوص قسمتی را که مربوط به ورود قبایل ترک به آذربایجان و ترکیزه شدن مردم آذربایجان میشود). اصرار خیلی ها از جمله خودم بر حفظ این هویت قومی اتفاقاً برای جلوگیری از مخدوش شدن واقعیات تاریخی ست و به چالش کشیدن اهداف زیرکانه و معلوم جریاناتی که از ساختن لوگویی با دو پرچم ترکیه و جمهوری همسایه بالایی در کنار هم ابا ندارند، و لابد فردا با پیوستن آذربایجان خودمان به آنها !! تبعیض های قومی که در حق کرد و آذری، لر و بلوچ و ترکمن و غیره روا شده و میشود محصول سیاست های غلط دولت های مرکزی ست نه شوینیسم یا بقول شما « پان ایرانیسم » فارس ها. راه از بین بردن این محرومیت ها هم جدایی و استقلال این اقوام و تکه تکه کردن ایران مثل یوگوسلاوی سابق نیست. با سپاس از توجه شما که دست کم مطالب را میخوانید و با تعصب به مسائل برخورد نمیکنید

  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D8%B0%D8%B1%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86

  دیدگاه توسط بابک راد | 8 سپتامبر 2012 | پاسخ

  • جناب راد گرامی ، هرچند از نظر ما نژاد هیچ اهمیتی ندارد ( اولا نژاد خالص نداریم و ثانیا هر رفتار و کنش سیاسی و اجتماعی بر اساس تقسیم بندی نژادی سر از ناکجاآباد در می آورد و ….) لیکن فقط جهت روشن شدن موضوع این بحث را طرح میکنیم : فرض میکنیم که نوشته های منبع مورد نظر شما درست باشد یعنی جمعیت اولیه آزربایجان غیرترک بوده اند و زبان دیگری داشته اند که کسروی آنرا » آذری » می نامد سپس ترکها مهاجرت کرده و زبان عوض شده است ، همانطور که در لینک ارسالی شما هم اشاره شده و اینجا جهت تاکید و به ترتیب به عنوان مقدمه می آوریم :
   مقدمه :
   الف ) » ترکان غُز در اواخر قرن چهارم در آذربایجان بوده‌اند »
   ب ) » در این سال 411 هجری ترکان که همچون سیل به آذربایگان رسیده بودند روی به نواحی ارمنستان آورده به واسپورگان درآمدند دست به تاراج و تالان بگشاده بسیار جاها پایمال ساختند »
   ج ) » بعد از سلجوقیان، دورِ سلسله جنبانی ترکان آتابای یا اتابکان آغاز و با نفوذ این اقوام و گسترش زبان ترکی، سیطرهٔ زبان آذری، محدود و رفته رفته رو به کاهش نهاد.»
   د ) » در زمان سلجوقیان ترک‌های بیشتری به آذربایجان روی آورده‌اند.»
   ه ) » با ادامه تسلط ترکان در دوران اتابکان باز هم عده ترک‌ها در آن سرزمین فزونی یافت و مآلاً زبان ترکی رونق بیشتری گرفت.»
   و ) » حکومت ترکمانان آق قویونلو و قراقویونلو و اسکان آن‌ها در آذربایجان بیش از پیش موجب رونق ترکی و تضعیف زبان «آذری» شد.»
   ی ) » جنگ‌ها و عصیان‌هایی که در فاصلهٔ برافتادن و برخاستن صفویان، پیش آمد سربازان ترک بیشتری را به آذربایجان سرازیر کرد. وجود قزلباش‌های ترک نیز مزید بر علت شد »
   نتیجه :
   ببینید در هفت بند بالا که از لینک شما کپی شده است مکرر گفته میشود که جمعیت ترکها روز بروز زیاد تر شده و ترکها بخشی از اهالی بومی را نیز کشته و نابود کرده اند و چون در نهایت ترکیب جمعیتی به نفع ترکها تغییر یافته ( با آمدن ترکهای جدید و کشتار اهالی بومی ) و در نهایت در پایان این پروسه زبان » آذری » به حاشیه رانده شده و از بین رفته و زبان ترکی رواج یافته است.
   ملاحظه میکنید که بر اساس منطقی روشن و عیان مبتنی بر مقدمات فوق در نهایت به این نتیجه میرسیم که جمعیت کنونی آزربایجان مخلوطی از ترک ها و جمعیت بومی هستند ( البته نسبت ترکها بیشتر است )

   دیدگاه توسط azdemokrasi | 8 سپتامبر 2012 | پاسخ

   • درسته دوست عزیز. مثالی که در مورد سوئد و نروژ زدم برای گفتن این نکته بود که موضوع آذربایجان و ملت ترک که امروز در ترکیه ساکن هستند فرق میکند نه تقسیم بندی نژادی. این که بخواهیم با آمارگیری یا مطالعه شجره نامه چندین میلیون از یک قوم ببینیم مثلاً چقدر آذری یا کرد یا بلوچ خالص داریم یا درجه خالص بودنشان را تعیین کنیم نه عملی ست و نه عقلانی. اگر عملی هم باشد دردی را دوا نمیکند بلکه بقول شما سر از همان تقسیم بندی های نژادی در میآورد که خطرناک است. منظور من در بالا گفته شد : تأکید بر حفظ هویت تاریخی و قومی مان و اینکه خدا را شکر هنوز این خطه را همه آذربایجان میخوانیم نه ترکستان. اینکه در آینده چه خواهد شد بستگی به خودمان دارد

    دیدگاه توسط بابک راد | 8 سپتامبر 2012 | پاسخ

    • اینکه فرد یا جریانی مخالف تجزیه ایران باشد فکر درست و محترمی است ولی دیگر نباید برای آن هدفشان به عناد و دشمنی با بدیهیات بپردازند لذا به نظر میرسد این حضرات و سروران گرامی اساسا قصد قبول بدیهیات را هم ندارند در مقابل استدلال محکم و بسیار ساده شما که مبتنی بر داده ها و مقبولات خودشان هم میباشد بجای دست شستن از انکار و داشتن شجاعت برای پذیرش موضوع باز به صحرای کربلا می زنند

     دیدگاه توسط احمد | 8 سپتامبر 2012 | پاسخ

    • موضوع دیگر اینکه همانگونه که مبدعین و مروجین نظریه زبان آذری مورد نظرشان بوده و هست و از جمله در بندهای جیم و هاء از کامنت شما و از زبان دکتر محمدجواد مشکور – از مروجین تئوری زبان آذری کسروی – آمده زبان آذری در ادبیات آنها زبانی متمایز و کاملا متفاوت از زبان ترکی است لذا اطلاق عنوان آذری برای زبان کنونی مردم آذربایجان نمونه ای دیگر از عدم پایبندی به منطق بوده و بی اخلاقی آشکاری است چون آقای کسروی و مریدانش از جمله همین آقای مشکور زبان آذری را برای زبانی فرضی قبل از رواج ترکی بکار میبرند.

     دیدگاه توسط احمد | 8 سپتامبر 2012 | پاسخ

 35. حرف های شما و این نوع فحاشی به هم از شخصیت ایرانی و انسانی به دور است .ما در طول تاریخ خود فقط نژاد پرست نبوده ایم که انگار داریم می شویم. به نظر من هر کس که شنا سنامه ایرانی دارد، ایرانی است .تاریخ هم محل جنجال نیست محل شناخت است وعبرت.

  دیدگاه توسط پیمان | 13 اکتبر 2012 | پاسخ

 36. متن جالب و قابل تائملی بود ….اما یه سوال …آذری با آزربایجان چه فرقی داره؟؟

  دیدگاه توسط psdk | 9 مارس 2013 | پاسخ

  • دست محترم لطفا کامنتها و پاسخ ها را کامل بخوانید

   دیدگاه توسط azdemokrasi | 9 آوریل 2013 | پاسخ

 37. از انجا که با اقوام مختلف ایرانی سر و کار داشته وبا تیزبینی اخلاق فرهنگ همزیستی و نوع برخورد انان را با اقوام دیگر رصد کرده ام در این مورد خاص که بحث در مورد اذریها یا ترکها می باشد می توانم بگویم یک نوع حس برتری جویانه خود بزرگ بینی غرور کاذب وحتی پایین تردانستن دیگر اقوام نسبت به خود متاسفانه در گروهی از انها وصد البته نه همه انان به چشم می خورد البته لازم به ذکر است دستهای پنهانی در کارند که چیزهای کوچک را تبدیل به بحران و تفرقه میکنند که باید شناسایی و منهدم گردند اما………. در یک نگاه کلی ما همه مخلوقات خداوند هستیم هر چه داریم از او داریم اگر بهره ای و یا برتری در ما وجود دارد از ان ما نیست بلکه هدیه اوست پس فارغ از رنگ و نژاد و زبان و هرچیز دیگری که در ما شعله غرور را برافروخته می کند بندگان خدا را دوست بداریم و با برادران دینمان با محبت وصمیمیت رفتار کنیم و انسان را به خاطر انسان بودنش ارج نهیم نه چیزهای دیگر وغرور و تکبر و باد در دماغ انداختن را زیرپا له کنیم که شیطان با تکبر و غرور اهل جهنم شد ان شا الله که ما بهشتی خواهیم بود

  دیدگاه توسط omid | 10 آگوست 2013 | پاسخ

  • دوست محترم ما با هر گونه خودبرتر بینی مخالفیم و تنها به دنبال حقوق ملی و دمکراتیک خود و حق تخصیل به زبان ترکی هستیم

   دیدگاه توسط azdemokrasi | 12 ژانویه 2014 | پاسخ

 38. hich farqi nemikone ke bisavade shoma ya daneshmande shoma yani fars ya pars hamun zehne shoma samiyi yani fashistiye doroste ino ham tarix sabet karde ke az hichi vase khodetan tarix dorost kardin ye kami berin tarix bekhanid filim bebinid daneshmand nasere pur piraye khub tarikhe fashistiye farshara baz qu mikone .hatman bebinid ey qome aqlliyate fars .bedanid aqahe bashid ke azarbaijan vahed meshe yedolate qavi niruman darmantaqe zaher mishe shoma ham chareyi joz in nadarid ke berid be sarzamin madaritan yani afghanestan molhaq beshi shyad una shmahara qabul konad shayad zendebad azarbaijane vahed yani shomali ke mostaqele junubi ke 67sale dar eshghale ir farsha yani iran ast ma piruzim chn haqba mast yashasin azarbaycan

  دیدگاه توسط araz | 24 سپتامبر 2013 | پاسخ

 39. این مقاله را خواندم. من خودم فارس هستم اما کاملا معتقدم که باید زبان ترکی یا آذری در ایران رسمی بوده و امکان خواندن و نوشتن به این زبان در مدارس فراهم شود (این را به این دلیل میگویم که تصور نشود طرفداری بیمورد میکنم یا دشمنی یا ….)

  1- این مقاله متاسفانه چندان استدلال خاصی نمیکند جز ارجاع به بخشی از تاریخ طبری که آن هم استدلال محسوب نمیشود. خواهشی که از گردانندگان این وب سایت دارم این است که به صورت مستدل، نظرات افرادی که معتقدند «آذری» صحیح است را مورد به مورد نقد کنند و دلایل رد آن را بیاورند.

  2- من خودم در مسافرت هایی که داشتم میدیدم که مردم تورک بیرون از ایران (عمدتا ترکیه) اساسا افرادی که در ایران هستند را تورک خطاب نمیکنند و آذری خطاب میکنند. این جمله هرگز یادم نمیرود که در هواپیما در استانبول، بغل دستی من به من گفت: Those people are not Turk, They are Azeri

  یا حتی زمانی که خواستم در یکی از کشورهای اروپایی، با یک تورک مهاجر سخن بگوییم، دیدم آنچه من از زبان آذری بلدم برای او قابل فهم نیست. و بعدا که صحبت کردیم به من گفت آنه تو میگویی آذری است و نه ترکی
  منظورم این است که حتی تورک ها در ترکیه هم، آذری های ایران را آذری میدانند و نه تورک

  3- کشور جمهوری آذربایجان، به چه دلیل خود را آذربایجان میدانند و ترک نمیداند؟ آنها که کشوری مستقل هستند و مشکلات ایران را ندارند.

  4- هرچه باشد (آذری یا ترک) همه ایرانی هستیم و باید از تمسخر و بی ادبی و اهانت و… بپرهیزیم و به هم احترام بگذاریم و با هم متحد باشیم. آذربایجان سرزمین پر افتخاری است و نباید با رفتارهای زننده پان فارسها و پان ترکها مورد همجمه قرار گیرد.
  با احترام به همه

  دیدگاه توسط seyhoon | 22 اکتبر 2013 | پاسخ

 40. این نوشته بسیار مجعول تر از آن است که بشود زیاد جدی گرفت . زیرا عده ای به دنبال جدائی و تکه پاره کردن سرزمین ایران هستند و رفتار خودشان را به دیگرانی مانند مرحوم » کسروی » نسبت میدهند که انسان شناسنامه داری است .
  عزیزی که این نوشته مجعول را نوشته ای و آخرش را به یا ناآگاهانه یا به عمد اشتباه نوشته ای . اول به ریشه محل سکونت قومت نگاهی بیانداز و خواستگاه تاریخ اش که هرگز » ترکستان » نام نگرفته و بر اساس نوشته ها :

  آذربایجان نام بخش‌هایی از شمال غرب فلات ایران است. نام ایالتی از ایران باستان است که در طول تاریخ آن را آذرباد و آذربادگان و آذرباذگان و آذربایگان و آذربیجان و اَذْرَبیجان بر وزن عندلیبان (معجم البلدان) نیز نامند. درگذشته این نام به سرزمینی گفته می‌شده است که از شمال به اران، و از جنوب غربی به آشور و از مغرب به ارمنستان و کردستان ترکیه، محدود می‌شده است. و پایتخت آن شهر گنجک بوده است در تخت‌سلیمان در جنوب‌شرقی مراغه و عرب آن را کزناو یونانیان گازا می‌نامیده‌اند.

  دیدگاه توسط NoOne | 22 دسامبر 2013 | پاسخ

 41. دوستان در کامنتها به اندازه کافی توضیح داده شده است لطفا به پاسخ کامنتهای بالا مراجعه کنید.

  دیدگاه توسط azdemokrasi | 12 ژانویه 2014 | پاسخ

 42. برو کیرم تو جدت شماها از نسل سگید اول برید هر وقت معلوم شد جدتون سگ بوده یا ادم بعد کوس شعر بگو مغول زاده حرومی گوه زیادی بخورین از خون نجستون میدیم سگ هامون بخورن کوس کش احدادت تو مغولستان هنوز قاطی بربریت هستن وحشی گری حالا تو اومدی آذری رو با تورک مقایسع میکنی شما سگ در خونه آذری هام نیستین ما آذری هستیم و ایرانی زبانمون تورکی شده

  دیدگاه توسط حامد | 21 آگوست 2017 | پاسخ

 43. من یک فارس هستم . شدیدا مخالف نژادپرستی ام و خیلی متاسفم که حکومت به این سادگی تونسته بین ما اختلاف بندازه و بعد هم از تمام مردم سواستفاده کنه. براشون هم ترک و فارس و عرب و … نداره. واقعا برام مهم نیست که مردم شمال شرق کشور، ترک هستند یا آذری یا ژرمن یا هر چی …اساسا به مفهوم نژاد چندان نمیشه اتکا کرد. خیلی درباره این بحث شده که اصلا این مفهوم علمی نیست و … . ولی حتی اگر هم که علمی باشه باز از کجا معلوم مادر مادربزرگ من فارس بود و عرب نبوده؟؟؟ اونقدر با هم نزدیک هستیم و اونقدر وصلت بینمان بوده که نمیشه گفت فلانی صددرصد فارس یا صددرصد ترک یا هر چیز دیگه ای هست…واقعا سعی کنید از این حرفهای بیهوده عبور کنید. به فکر حقوق از دست رفته واقعی مون باشیم. وضعیت اقتصاد مملکت رو ببینید. وضعیت زنان وضعیت اقلیتهای مختلف….واقعا از این دعواهای بدردنخور دست بکشید و دشمن واقعیتون رو پیدا کنید.

  دیدگاه توسط shirin | 23 نوامبر 2018 | پاسخ

 44. مطالبت خیلی مستند بود :))

  دیدگاه توسط آذذذذربایجان | 30 مِی 2019 | پاسخ


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s